Mustafa Kahraman Topaloğlu Kimdir

1953 yılında Trabzon’un Dernekpazarı / Çayırbaşı köyünde doğdu.( Eski adıyla Havaşo. Lakap olarak ailesi, Kahraman oğulları olarak anılıyor.) İlkokulu köyünde tamamladıktan sonra İstanbul İmam-Hatip Lisesini bitirdi. Kocaeli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İşletme Bölümünde okurken Türkiye Çiçek Borsasında muhasebecilik ve yöneticilik yaptı. Daha sonra eğitimciliğe yönelerek İlim Yayma Cemiyeti yurtlarında, 27 sene eğitim idareciliği, teşkilatlanma müdürlüğü, müfettişlik ve şube başkanlığı yaptı.
Yazarlığa sinema eleştirmenliğiyle 1973 yılında Milli Gazetede başladı. Uzun yıllar Akit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde eğitim ve sanat üzerine yazılar yazdı. Sinema-tiyatro üzerine yazılar yazarken bir taraftan da film hikâyeleri ve senaryoları yazdı. Esra Film’in açtığı senaryo yarışmasında “Bekleyiş” adlı eseriyle 185 eser arasında birincilik kazandı.
M.T.T.B Sinema kulübünün ilk üyelerindendir. Mimar Sinan Üniversitesi bünyesinde sinema dili ve senaryo eğitimi aldı. “Geçimsizlik” Senaryosuyla Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, 2015 Senaryo ve diyalog geliştirme desteği aldı. 2018 Yılında da “Kırık Kalpler” müracaatıyla senaryo ve diyalog geliştirme desteğini, ikinci defa hak kazandı.

Devamlı gençlerle beraber olduğundan, milli eğitim bünyesinde “Pedagojik Formasyon Eğitimi” aldı. Evlilik, aile ve karı-koca ilişkileri için de “Psikoterapi ve Danışmanlık Eğitimlerine” katılarak kendini geliştirdi. Eğitim başta olmak üzere, evlilik, aile üzerine seminerleri, yazıları, televizyon ve radyo programlarıyla çalışmalarını sürdürmüştür.

Evlilik ve aile konusunda yaptığı çalışmalarını evlilik öncesinden başlayarak ele aldı ve ilk olarak “Evliliğe Hazırlık Rehberi” kitabını yazdı. Eş seçiminden evlilik sürecine kadar olan dönemleri periyodik bir sıra izleyerek ele aldı. Daha sonra iki ayrı kültürden, iki ayrı aileden gelen ve farklı karakterlere sahip iki karşı cinsin birbirlerine olan sorumluluklarını “Evliliğin Yol Haritası” adı altında topladı.

Evlilikte esas olan ve bir ömür boyu sürecek olan beraberliklerin temelini oluşturan “Uyum” konusunu, “Evlilikte Güzel Geçim” başlığıyla kitaplaştırdı. Evlilikle ilgili tüm konuları farklı bir yöntemle soru-cevap şeklinde “303 Soruda Evlilik Süreci” adı altında kitaplaştırdı.

Evliliğin ve hayatın temelini oluşturan “Kadını ve Erkeği Tanıma ve Anlama” konusu, başlı başına bir sanat. Bu sanatı keşfedebilmek için, eş seçiminden önce veya sonra, kişi kendini ve karşı cinsini tanıyıp öğrenme ile ilgili yaptığı çalışma uzun yıllarını aldı.

2017 yılında emekli olduktan sonra çalışmalarını senaryo ve roman üzerine yoğunlaştırdı. Yeni neslin evlenme isteyip istememesini konu alan “Hüzün” adlı eseri, ilk romanıdır. Yazar, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Eğitim ve evlilik üzerinde 10 kitabı bulunmaktadır.

1 – Evliliğe Hazırlık Rehberi
2 – Evliliğin Yol Haritası
3 – Evlilikte Güzel Geçim
4 – 303 Soruda Evlilik Süreci
5 – Kadın ve Erkeği Tanıma Sanatı
6- Hüzün (Roman)
7 – Ailede Sorumluluk Eğitimi
8- 8 Yıllık Zorunlu Eğitimle İlgili Soru-Cevaplar (Röportajlar)
9 – Müslüman’ın Sorumluluk Eğitimi
10– Soru-Cevaplarla Dinimi Öğreniyorum

İrtibat:
Web : www.mtopaloglu.com
e-posta : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
facebook :// facebook.com/mktopaloglu
twitter : // twitter.com/mktopaloglu
İnstagram :// www.instagram.com/mustafak.topaloglu